پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
تبلیغات
.عید غدیر خم
نوشته شده در یک شنبه 20 مهر 1393
بازدید : 2996
نویسنده : فرشید

علی در عرش بالا بی نظیر است                    علی بر  عالم  و  آدم  امیر است

 

 به   عشق  نام   مولایم  نوشتم                      چه عیدی بهتر از عید غدیر است

 

عید غدیر خم.تصویر عید غدیر

موضوع ولایت 

حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی که در حج شرکت داشتند را در غدیر خم جمع کرد

پیامبر فرمودند: آیا نه این است که شما به یگانگی خداوند و اینکه محمد ( ص ) بنده و فرستاده ی اوست گواهی می دهید.

همگان گفتند: آری به این حقایق گواهی می دهیم.

پیامبر فرمودند: من به سرای باقی خواهم رفت، مواظب باشید با دو چیز گرانبها که در میان شما می گذارم چگونه رفتار می نمایید.

شخصی پرسید یا رسول الله آن دو چیز گرانبها چیست؟

حضرت فرمودند: آنکه بزرگتر است کتاب خداست که وسیله ی ارتباط شما با خداست و دیگری عترت من که همان اهل بیت من هستند. این دو هرگز از یکدیگرجدا نخواهدشد تا کنار حوض کوثر بر من وارد شوند بنابراین بر آندو پیشی نگیرید و از پیروی آن دو باز نایستید و کوتاهی نکنید که هلاک خواهید شد. ( حدیث ثقلین )

عید غدیر خم

 

بعد از آن دست حضرت علی ( ع ) را گرفتند و بلند کردند و فرمودند: آیا من بر شما برتر از خود شما نیستم؟ مردم گفتند : البته حضرت فرمودند: هر کس را که من مولا هستم علی نیز مولای اوست. این سخن را چند بار تکرار کردند و بعد دعا کردند که بار خدایا دوست بدار کسی را که علی را دوست دارد و یاری فرما یاران او را و خوار گردان خوارکنند گان او را ، و او را محور حق قرار ده. بعد از حاضرین خواستند که این جریان را به غایبین برسانند. سپس مردم آن جمع ، یکایک به حضرت علی تبریک گفتند و ایشان را امیرالمومنین نامیدند. این واقعه در محلی به نام غدیر خم اتفاق افتاد. به همین دلیل شیعیان روز به امامت رسیدن حضرت علی ( ع ) را عید غدیر خم نامگذاری کردند. آن سال را چون آخرین سفر حج پیامبر بود حجه الوداع نامیدند.

عید غدیر

رهبر معظم انقلاب به مناسبت عید سعید غدیر خم فرموده اند  

غدیر در آثار اسلامى ما به «عید الله‌الاکبر»، «یوم‌العهد المعهود» و «یوم‌المیثاق المأخوذ» تعبیر شده است. این تعبیرات که نشان دهنده‌ى تأکید و اهتمامى خاص به این روز شریف است، خصوصیتش در مسأله‌ ولایت است.

آن عاملى که در اسلام ضامن اجراى احکام است، حکومت اسلامى و حاکمیت احکام قرآن است، والا اگر آحاد مردم، ایمان و عقیده و عمل شخصى داشته باشند، لیکن حاکمیت -چه در مرحله‌ى قانونگذارى و چه در مرحله‌ى اجرا - در دست دیگران باشد، تحقق اسلام در آن جامعه، به انصاف آن دیگران بستگى دارد.

اگر آنها افراد بى‌انصافى بودند، مسلمانان همان وضعى را پیدا مى‌کنند که شما امروز در کوزوو، دیروز در بوسنى و هرزگوین، دیروز و امروز در فلسطین و در جاهاى دیگر شاهدش بوده‌اید و هستید - ما هم در ایران مسلمان عریق و عمیق خودمان، سالهاى متمادى همین را مشاهده مى‌کردیم - اما چنانچه حکام، قدرى با انصاف باشند، اجازه خواهند داد که این مسلمانان به قدر دایره‌ى خانه‌ى خودشان - یا حداکثر ارتباطات محله‌اى - چیزهایى از اسلام را رعایت کنند؛ ولى اسلام نخواهد بود

منابع :عکس از وبسایت نون وآب 

ویرایش عکس : وب روستای کلاته بالا

 تهیه و تنظیم مطالب :وبسایت روستای کلاته بالا

 

 


:: موضوعات مرتبط: اخبار روستای کلاته بالا , عید غدیر , ,
:: برچسب‌ها: عید غدیر خم ,تسلیت
نوشته شده در چهار شنبه 16 مهر 1393
بازدید : 3009
نویسنده : فرشید

انالله و انا الیه راجعون

تسلیت.آگهی ترحیم

 

درگذشت مر حومان و مغفوران حاج غلامرضا عباس زاده و مرحومه مغفوره بانو بخشی چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست.این ماتم جانگداز را به خانواده های محترم عباس زاده و دیگر بستگان سببی ونسبی صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز ان سفرکرده علو درجات طلب می‌کنم

به همین مناسبت مجلس ختمی در روز جمعه مورخ 93/7/18 درمسجد سیدالساجدین  از ساعت 115الی  16.30واقع در خیابان استخر کوچه بوستان ششم غربی برگزار می گردد.

 

 تشریف فرمایی سروران گرامی موجب شادی روح آن عزیزان وتسلی خاطر بازماندگان خواهد بود


:: موضوعات مرتبط: اخبار روستای کلاته بالا , پیام تسلیت , ,
:: برچسب‌ها: تسلیت , آگهی ترحیم ,تسلیت
نوشته شده در سه شنبه 8 مهر 1393
بازدید : 3933
نویسنده : فرشید

   انالله و انا الیه راجعون

در کمال تأسف باخبر شدیم آقایان حاج غلامرضا عباس زاده به همراه اخوی ایشان علی رضا عباس زاده و همسر آقای علی رضا عباس زاده دچار حاثه شده و دار فانی را وداع گفتند. این ضایعه بزرگ را به خانواده های  محترم  عباس زاده ، بخشی و دیگر بستگان سببی و نسبی تسلیت عرض می نماییم و  از خداوند متعال برای ایشان  طلب مغفرت و برای خانواده محترمشان صبر جمیل مسئلت می نماییم.

 

 همچنین از شنیدن خبر فوت خانم صغری محمدی بسیار متاثر شدم بنده این واقعه دردناک را خدمت پدر ،مادر برادران وخواهران،همسر و فرزندان آن مرحومه تسلیت عرض می کنم واز درگاه خداوند متعال برای آنها صبر مسئلت دارم مارو هم در غم عزیز از دست رفته تان شریک بدونیدآگهی ترحیم،تسلیت


:: موضوعات مرتبط: اخبار روستای کلاته بالا , پیام تسلیت , ,
:: برچسب‌ها: تسلیت , آگهی ترحیم ,پنیر محلی
نوشته شده در جمعه 4 مهر 1393
بازدید : 3067
نویسنده : فرشید

 پنیر محلی

پنیر محلی

پنیر یکی از گونه‌های لبنیات است که در تمام نقاط جهان در ده ها گونه مختلف از شیر گاو ، بز ،گوسفند و گاومیش تهیه و به عنوان غذا یا تکمیل کننده آن مورد استفاده قرار می گیرد.

پنیر یک مادهٔ غذایی باستانی است که طریقه درست کردن آن  به دوران پیش از تاریخ بر میگردد. طبق اطلاعات موجود  ، هیچ کس نمیداند چه کسی و در کجا اولین بار پنیر درست کرده است ، اما آنچه قدر مسلم است اینکه پنیر محلی روستای کلاته بالا از هزاران سال پیش تا کنون به روشی جالب تهیه می شود که شخصا تا به حال ندیده و نشنیده ام که این روش تهیه در جایی دیگر مرسوم باشد .

طریقه تهیه پنیر محلی در روستای کلاته بالا

پنیر محلی

پنیر از دلمه ‌شدن شیر تهیه میشود. بدین روش که با اضافه کردن  آنزیم (مایهٔ پنیر) و یا یک جایگزین (مانند اسید استیک یا سرکه) دلمه میشود ولی در هزاران سال پیش که مایه پنیر نبود پس پنیر را به چه روشی تهیه می کردند. جالب است بدانید که اجداد ما در هزاران سال پیش آنزیم را کشف کردند و این دانشمندان امروزی هستند که با علم و تکنولوژی طریقه تهیه آنزیم را بدست آورده و آن را تهیه می کنند.

طرز تهیه مایه پنیر در روستای کلاته بالا

معده گوسفند از 2قسمت سیراب (اشکم به) و شیر دون (هزار توزه) تشکیل شده است در روستای کلاته بالا قسمت شیردون معده بره یا بزغاله ای که علوفه نخورده باشد معمولا قبل از یک ماهگی را به 4تا6قسمت مساوی تقسیم می کنند و آن تکه شیردن را در پارچه ای سفید قرار داده دور پارچه را می دوزند تا شبیه کیسه ای کوچک اما بدون در گردد. حالا این تکه معده حاوی آنزیمی است که شیر را به پنیر تبدیل می کند .

اول شیر را می جوشانند تا میکروب های آن کشته شود زمانی که دمای شیر به زیر 50درجه رسید آن تکه از معده بره یا بزغاله را داخل شیر می اندارند تا چند دقیقه بماند برای اینکه آنزیم زود تر داخل شیر اضافه شود کمی تکه معده را داخل شیر مالش می دهند و آن را بر می دارند تا شیر به پنیر تبدیل گردد بعد از اینکه به صورت دلمه گردید آن را به عنوان غذا میل می کنند و جهت اینکه ماندگاری آن را بالا ببرند پنیر را روی پارچه ای از جنس کرباس می ریزند ولایه های پارچه را روی هم قرار داده و تکه ای تخته سنگ روی آن قرار می دهند تا آب اضافه پنیر گرفته شود این پنیر مزه ای کمی شیرین دارد لذا بعد از اینکه آب پنیر گرفته شد پنیر را داخل آب نمک قرار می دهند تا هم تازه بماند هم کمی نمک به خود گرفته و ماندگاری آن بالا می رود . 

کسانی که به مزه این پنیر عادت کردند به ندرت پنیر های موجود را بازار را می پسندند

 


:: موضوعات مرتبط: غذاهای محلی روستای کلاته بالا , پنیر محلی , ,
:: برچسب‌ها: پنیرمحلی , انواع پنیر , طرز تهیه پنیرمحلی , ,