پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
تبلیغات
.عکس هایی از روستای کلاته بالا
نوشته شده در دو شنبه 28 فروردين 1391
بازدید : 8453
نویسنده : فرشیدحادثه ای دیگر
نوشته شده در شنبه 19 فروردين 1391
بازدید : 3409
نویسنده : فرشید

 

 

 

 

 

متاسفانه منصور غلامی فرزند غلامحسین دچار حادثه شد

در یکی از روز های بهاری منصور نازنین وگرامی جهت وجین زمینهای زرشک ، کولتیواتور ( تیلر ) را آماده ی بکار کرد . اندکی به پایان کارش مانده بود که از ناحیه پا بشدت مصدوم شد و در حال حاضر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قاین بستری می باشد . از درگاه ایزد منان برای بهبودی هر چه زودتر او دعا می کنم واز تمامی کسانی که این مطلب را می خوانند عاجزانه التماس دعا دارم
زرشک مهمترین محصول کشاورزی در روستای کلاته بالا
نوشته شده در دو شنبه 15 اسفند 1390
بازدید : 3916
نویسنده : فرشید

 

 
زرشک (به انگلیسی: Ber beris)درختچه ایست تیغدار به ارتفاع ۱ الی 2.5 متر. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای وداخل پوست آن زرد است. برگ‌های آن بیضی شکل با دندانه‌های اره‌ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه‌است.
 مزارع زرشک روستای کلاته بالا
زرشك بصورت وحشي اما دانه دار در دامنه كوه هاي البرز وساير نقاط كشور عزیزمان ایران  ديده شده است که از آن آب زرشک میگیرند . ولی  زرشك كاشته شده در روستای کلاته بالا از نوع بی دانه (زرشک پلویی) که زینت بخش سفره خیلی از مردم دنیا ست ، مي باشد
بستگی به دمای هوا، معمولاَ از اوایل خرداد ماه به بعد  فصل شکوفه دادن بوته زرشک است، غنچه‌های زرد رنگ تا فصل پاییز به دانه های میوه تبدیل شده و با اولین کاهش دما رنگ قرمز گیلاسی به خود می‌گیرند.
به دلیل نوع آب وهوایی که در منطقه قائنات حکمفرماست به جرأت میتوان گفت که: زرشک قائنات بخصوص روستای کلاته بالا وچند روستای دیگر ، از مرغوب ترین زرشک های ایران می باشد .
مزارع زرشک روستای کلاته بالا
بیشترین درختچه های زرشک های این روستا در مسیر رودخانه ای فصلی بنام " تگ او" (دره آب) که شامل 6رشته کاریز (قنات) از ده پایین تا اُخ ، کاشته شده است .
بعد از" تگ او " میتوان از کِشمون بَزّآباد ،کشمون کال شور ، کشمون کلاته ی شابک و از میسر رود خانه ی فصلی دیگر از تگ کال سنگ و پَی رودَما تا کوه سرخ ودر آخر تنگل زرد نام برد ومابقی مزراع زرشک در بند سار ها به صورت دیم وآبی کاشته می شود.
در توضیح متن فوق باید یادآور شوم که زرشک هایی که به صورت دیم کاشته می شود از مرغوبیت کم تری برخودار است
 
***منتظر ادامه مطلب باشید**

:: موضوعات مرتبط: کلاته بالا , زرشک مهمترین محصول روستای کلاته بالا , ,
:: برچسب‌ها: مزارع زرشک روستای کلاته بالا , زرشک پلویی , قنات , کشمون ده پایین , روستای کلاته بالا , شهرک قدس قاین , خواص زرشک , داروی گیاهی , خواص زرشک در درمان , زرشک و بارداری ,کلاته بالا روستایی متفاوت Kalatehbala village
نوشته شده در دو شنبه 15 اسفند 1390
بازدید : 5619
نویسنده : فرشید

 

 

بنام خداوند جان و خرد
سلامي به گرمي آفتاب به لطافت ابر به روشني مهتاب ،هدیه به شما نازنین بزرگواری که از وقت گرانبهایت گذشتی تا مطالب شاید ارزشمند مرا بخوانید .

 روستای کلاته بالا شهرک قدس قاین

________________________________________________
کلاته بالا در لغت نامه دهخدا
 کلاته بالا. [ ک َ ت ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش قاین شهرستان بیرجند. محلی کوهستانی و معتدل است . سکنه 981 تن . آب آن از قنات و محصول آنجا غلات ، زغفران و شغل مردم زراعت و مالداری است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).
 _________________________________________________
 کلاته بالا  روستایی است بسیار قدیمی از بخش مرکزی قاین که تاریخ آن به دوره قبل از اسلام برمیگردد.  آثار به جای مانده از قیبل : غار، کاریز(قنات) ، قبرستانهای متعدد  وده ها  درخت کهن سال ، گواه بر این مدعاست .
بر اساس كاوش های باستان شناسی این باور وجود دارد كه كاریزهای ایجاد شده درنواحی جنوبی خراسان و چند استان دیگر در دوره ی هخامنشیان ساخته شده است .
این نکته پرواضح است که آب و دسترسی به آن از جمله ی ابتدایی ترین نیاز های بشر برای ادامه ی حیات خویش است و روستای کلاته بالا با داشتن ده کاریز(قنات) در گذشته نچندان دور یکی از روستا های  آباد و خوش آب و هوای، شهرستان قاین بشمار می آمده است .
به علت تغییرات جوی وخشک سالی های پیاپی مردم این روستا به شهرهای دیگر ایران از جمله تهران ،مشهد ،قاین و.....مهاجرت نمودند .طبق طرح سرشماری سال 1385تعداد سکنه این روستا 852تن اعلام گردیده است .
مردمان کلاته بالا  بسیار خونگرم و مهربان ، شاد و مهمان نواز ، زحمت کش و صبور هستند. در بین مردم روستا خانواده و مذهب ازجایگاه و منزلت خاصی برخورداراست .
مذهب مردمان این روستا ، شیعه اسماعیلی واثنی عشری با جمعیتی در حدود 45% به 55%است . ادامه دارد

:: موضوعات مرتبط: کلاته بالا , کلاته بالا روستایی متفاوت , ,
:: برچسب‌ها: روستای کلاته بالا , شهرک قدس قاین ,به وبلاگ خود خوش امدید
نوشته شده در 15 اسفند 1390
بازدید : 3654
نویسنده : فرشید

 

 

«خوش آمدی که خوشم آمد ز آمدنت
 
هزار جان گرامی فدای هر قدمت
 
اگر از آمدنت خبر داشتم
 
سر راهت گل چمن می کاشتم

 

 

 

 


:: برچسب‌ها: خوش آمد گویی , کلاته بالا , شهرک قدس ,بازدید : 12032
نویسنده : فرشید

نایت شات 

نایت شاتی از مسجد وحسینیه شهرک قدس (کلاته بالا)

 بقیه عکس ها را لطفاً در ادامه مطلب ببینید

 


:: موضوعات مرتبط: عکس هایی از روستای کلاته بالا , عکس هایی زیبا از شهرک قدس - اراضی روستای کلاته بالا , ,
:: برچسب‌ها: عکس هایی زیبا از شهرک قدس , روستای کلاته بالا ,بازدید : 4433
نویسنده : فرشید

 

قاشق‌زنی از رسوم ایرانی است که که حاصل نهایی آن  یک وعده غذا ،جهت نیازمندان بوده است .
در بیشتر شهر ها و ورستاهای ایران قاشق زنی در  در شب چهارشنبه‌سوری برپا می‌شده‌است. ولی در برخی از شهرها، قاشق‌زنی در سحرهای ماه رمضان انجام می‌ گرقته است .
قاشق زنی متفاوت در روستای کلاته بالا
در روستای کلاته بالا به قاشق زنی ، توشو( تؤء شؤ Tow show تو و شو تلفظ آن مثل شولباس است) می گویند . در گویش محلی توTOW  به معنی تب و شو به معنی شب می باشد .
قاشق زنی در روستای کلاته بالا مخصوص شب خاصی نیست به خاطر اینکه ، هدف آن هم کمک به افراد بی بضاعت نمی باشد .
رفتن به تو شو
در روستاس کلاته بالا در قدیم الایام که از پزشک خبری نبود چنانچه فردی از یک خانواده تب داشت و نمی توانستند تب او را با داروهای گیاهی پایین بیاوردند زنی چادر  بر سر انداخته و چهره خود را می پوشاند چون می بایست حتماً  تا ناشناس بمانند. آنگاه با  دردست‌گرفتن کفگیری با دسته ای بلند به در خانه‌ ای از اهالی روستا  می‌رفت  وبا کفگیر  بر در خانه می‌کوبید و اهل خانه را از آمدن خویش آگاه می‌کرد.
کوبیدن درجهت گرفتن توشو
در موقع کوبیدن درخانه ، با عوض کردن صدای خود، این تک بیتی را می خواندند
تو دارم توشو دارم     هر چه بدی اشتو دارم
 Tow darom towshoe darom     har che bedi eshotow darom
یعنی: اومدم قاشق زنی بخاطر اینکه مریضی داریم که تب داره - هر چیه میخوای بدهی ، خیلی عجله دارم
اهل خانه ، مقداری نقل ، نبات یا مویز ........ در کفگیر  ریخته  و قاشق زن در تاریکی شب نا پدید می شد .
دریافت توشو
 

:: موضوعات مرتبط: کلاته بالا , قاشق زنی (تو شو)Tow show , ,
:: برچسب‌ها: آداب و رسوم , روستای کلاته بالا , شهرک قدس قاین , قاشق زنی , گوناگون , توشو ,صفحه قبل 1 ... 3 4 5 6 7 ... 8 صفحه بعد