پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
تبلیغات
.گلینه Gelineh
نوشته شده در جمعه 3 خرداد 1392
بازدید : 4742
نویسنده : فرشید

 گلینه Gelineh

 
گلینه سیلویی روستایی
گلینه انباری است از جنس گل رس ورز داده به صورت بیضی شکل جهت نگهداری از مواد خوراکی مورد استفاده در تغذیه انسان و دام وهمچنین بسیاری از محصولات زراعی و باغی که پس از برداشت به مصرف نمی رسند.
 در قدیم  متداول بوده مردم ایران ،یونان و مصر باستان برای نگهداری غلات خود از خمره های سفالین استفاده می کردند و معمولاً این خمره ها را یا درون زمین کار می گذاشتند و یا در اتاق های خشت و گلی کنار هم می چیدند. در روستای کلاته بالا برای نگهداری گندم ،جو و بذر محصولات کشاورزی بخصوص چغندر از گلینه استفاده می نمودند
گلینه های روستای کلاته بالا
قطر گلینه در قسمت پایین در حدود60-50سانتی متر ،وسط 1.30متر و در قسمت بالا یا همان سر گلینه که مواد را داخل آن می ریزند 35سانتی متر می باشد .
در قسمت انتهایی گلینه یک خروجی به قطر  15سانتی متر است که به وسیله پارچه بسته می شود و مواد داخل گلینه با استفاده از نیروی جاذبه از این محل خارج میگردد.
محل خروج مواد از گلینه
 
سح Seh
سح نوعی گلینه کوچک است با این تفاوت که قطر آن در پایین آن بیشتر است و در قسمت بالای سح یک در دارد (بقول معروف صندوقچه دم دستی است)
سح نوعی گلینه کوچک
شیرک  shirk
شیرک از نظر اندازه همانند سح می باشد با این تفاوت که جنس آن از چوبهای نازکی است و هوا در داخل آن جریان دارد لذا  با قراردادن مواد غذایی  در شیرک کیفیت مواد غذایی حفظ و در برابر عوامل فساد و کاهش دهنده کیفیت، محفوظ می ماند.
شیرک سیلویی جهت مواد غذایی
مواد غذایی مثل سرشیر،انواع کیشته ها  در داخل شیرک نگهداری می شود.
کیشته جغندر
کیشته در فرهنگ لغت روستای کلاته بالا به کلیه میوه هایی که بصورت خام یا پخته ، خشک میگردد گفته میشود مثل کیشته زردآلو،کیشته خیار،کیشته چغندرو.....  
مواد غذایی در سح وشیرک
 
مطلب اختصاصی از وبلاگ روستای کلاته بالا
توجه:هر گونه انتشار وکپی با ذکر منبع بلامانع است
 
 

:: موضوعات مرتبط: کشاورزی , سیلوهای روستایی -گلینه gelineh , ,
:: برچسب‌ها: گلینه , سیلو های روستایی , روستای کلاته بالا , عکس های زیبا از روستای کلاته بالا ,صفحه قبل 1 صفحه بعد