پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
تبلیغات
.قنات -کهریز
نوشته شده در دو شنبه 16 ارديبهشت 1392
بازدید : 5280
نویسنده : فرشید

  قنات یا به گویش محلی کهریز به کانالی که در زیر زمین کنده شده تا آب از آن جریان یابد می‌گویند. 

مظهر(دهن کهریز)قنات اخ okh

مظهر(دهن کهریز)قنات اخ okh

 کهریز ، از یک دهانه(دهن کهریز) یا هرنج که روباز است و یک کانال طولی با شیب کم در زیرزمینی  که باچاه عمودی که کانال زیر زمینی را به سطح زمین مرتبط می‌سازد.  

       مظهر قنات تونی (دهن کهریزتونی)                    
مظهر(دهن کهریز)قنات تونی
به رشته  چاه‌های عمودی، میله می گویند وهدف از حفرآن ، انتقال مواد حفاری شده به روی زمین و عمل تهویه کانال زیرزمینی  است و همچنین  راه ارتباطی برای لای‌روبی، تعمیر و بازدید از داخل کهریز (قنات ،کاریز) نیز به شمار می‌روند.
نام آخرین چاهی که در طول کانال حفر می شود ،مادر چاه (مادر خونه ) است
 طول کانال کهریز (قنات)  بستگی به شیب زمین و عمق چاه مادر دارد. از طرف دیگر هر چه سطح آب زیرزمینی پایین‌تر باشد، عمق مادرچاه بیشتر می‌شود و سرانجام آب کاریز برای مصارف  شرب و کشاورزی روی زمین می‌آید که به محل خروج آب کهریز(قنات-کاریز) مظهر(دهن کهریز)قنات می‌گویند.
قدمت کهریز های (قنات .کاریز) روستای کلاته بالا عمری برابر با تاریخ این روستا دارد و قطعاٌ هزاران سال از حفر آن می گذرد .همچنین در محل هریک از این کهریز ها یک قبرستان و آثاری از غار، برای زندگی مردم واحشام آنها وجود دارد
آثار بجای مانده از غار تگ اسپور قنات بزآباBaz zaba
آثار بجای ماندع از غار تگ اسپور قنات بزآباBaz zaba

 

 

 

 
 

:: موضوعات مرتبط: کشاورزی , قنات -کاریز , ,
:: برچسب‌ها: قنات , کاریز , روستای کلاته بالا , کشاورزی ,صفحه قبل 1 صفحه بعد