پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
تبلیغات
.تشله بازی - تیله بازی Toshleh
نوشته شده در یک شنبه 24 دی 1391
بازدید : 4530
نویسنده : فرشید

 

2- تشله بازی = تیله بازی Toshleh
تشله :گوی است سنگی یا شیشه ای به قطری در حدود یک الی دو سانتی متر.
2-2 شروع بازی
 انتخاب فرد یا گروه آغاز کننده به شکل‌های مختلف مثل شیر یا خط ، تر یا خشک انجام می‌شود.
2-3 امتیازات
سر ملی =حداقل 3 امتیاز خونه طرف مقابل =1 امتیاز   برخورد تشله +1 امتیاز
2-4 روش تشله بازی (2نفره)
این بازی که معمولاً بصورت دو نفره یا چهارنفره انجام می‌شود بازی به گونه‌ای است که برای شروع باید چهار چاله(خونه=خانه) کوچک به اندازه در حدود 5 سانتی متر قطر و 3سانتی متر عمق در یک راستا با فاصله های معیین در حدود2الی 3متر ایجاد گردد . نام اولین چاله یا به اصطلاح محلی خونه شن shon است. شــُن به معنی نشستن (استقرار) است .نفر اول ، تشله خود را در لبه خونه شن میگذارد در این بازی   فرد شروع کنند آماده می شوند تا از فاصله مشخص شده (2مترالی 4متر)با تشله (تیله) که در بین انگشت شصت ویکی از انگشت های دیگر است به تیله حریف بزند .چنانچه مستقیم دو تیله به هم برخورد نمایند به آن سرملیsar melliمیگویند و امتیاز آن 2 تا5است که قبل از بازی مشخص می گردد اگر همزمان با برخورد تیله ، هریک از تیله ها به چاله (خونه شن) بیفتد، فول محسوب وبازی از اول شروع میشود .اگر شروع کننده بازی بتواند سر ملی بزند یک نویت بازی دیگر هم دارد . اگر مجدد توانست تیله خود را به داخل یکی از چاله ها بیندازد باز یک نوبت جایزه دارد ومی تواند برای گرفتن خونه یا برخورد به تیله حریف اقدام نماید.هر زمان تمام   چاله ها(خونه=خانه) گرفته شد (یک با ر،  تیله داخل آن افتاد) بازی تمام وامتیازات شمرده می شوند چنانچه به امتیاز مورد نظر نرسیدند بازی ادامه پیدا می کند تا در آخر یک نفر برنده گردد . فرد بازنده یک تیله به برنده به عنوان جایزه می دهد(درست کردن یک تیله سنگی کار سختی است بنابر این بازیکنان سعی در برنده شدن داشتند)
دربازی چهارنفره روش بازی به همان طریق فوق است اما بعد از اینکه نفر اول ،تشله خود را در لبه خونه شن گذاشت نفر دوم ، تشله خود را در لبه خانه سوم میگذارد(شــُن می دهد) واگر تشله شروع کننده مستقیم به تشله نفر دوم برخورد نماید به آن سرملی دوم میگویند وامتیاز آن 2برابر سر ملی ، اول است.

:: موضوعات مرتبط: بازی های محلی روستای کلاته بالا , تشله بازی( تُشلَه بازی=تیله بازی ) , ,
:: برچسب‌ها: بازی های محلی روستای کلاته بالا ,صفحه قبل 1 صفحه بعد